שינוי צוואה הדדית לאחר פטירה

שינוי צוואה הדדית לאחר פטירה אפשרית בתנאים הקבועים בחוק

במאמר זה נסקור את הנושא של שינוי צוואה הדדית לאחר פטירה ולפני הפטירה.

ביטול או שינוי צוואה הדדית:

בעניין זה יש להבחין בין שינוי צוואה הדדית לאחר פטירה לבין שינוי צוואה לפני פטירה.

1. ביטול או שינוי צוואה הדדית בחייו של בן הזוג:

לאחר שבני הזוג ערכו צוואה הדדית, ואחד מבני הזוג מבקש לשנות את הוראות הצוואה ההדדית, לשינוי לא יהיה תוקף אלא אם בן הזוג שמבקש לשנות את הצוואה מסר על כך לבן הזוג הודעה בכתב טרם השינוי, זאת בהתאם להוראות סעיף 8(א)ב. לחוק הירושה:

"(ב)  לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף אלא אם כן יתקיים אחד מאלה:
(1)   בחייהם של שני בני הזוג – המצווה המבקש לבטל את צוואתו ימסור הודעה בכתב על ביטול הצוואה למצווה השני; נמסרה הודעה כאמור, בטלות הצוואות ההדדיות של שני המצווים;"
 
ההודעה נמסרת לבן הזוג השני כדי לאפשר לו לערוך צוואה חדשה שתחליף את הצוואה ההדדית.
יצוין, כי מסירת ההודעה גורמת לביטול מלא של הצוואה ההדדית, כך שאם בן הזוג שקיבל את ההודעה לא עורך צוואה חדשה, עזבונו יחולק לפי הוראות הדין תוך התעלמות מהצוואה ההדדית שערך בחייו. 

2. ביטול או שינוי צוואה הדדית לאחר פטירה:

שינוי או ביטול צוואה הדדית לאחר פטירת בן הזוג תתאפשר רק אם בן הזוג שנותר בחיים לא יירש את בן הזוג שנפטר.
באופן זה, אם הצוואה ההדדית קובעת כי את עיזבון הנפטר יורש בן הזוג שנותר בחיים, על בן הזוג שנותר בחיים להסתלק מחלקו מעיזבון הנפטר ורק לאחר מכן יוכל לערוך צוואה חדשה.
אם חולק העיזבון של בן הזוג המנוח, ולאחר מכן בן הזוג שנותר בחיים מבקש לשנות את הוראות הצוואה, עליו להשיב לעיזבון את כל מה שירש ורק לאחר מכן באפשרותו לערוך צוואה חדשה, זאת בהתאם להוראות סעיף 8(א)ב. לחוק הירושה:
 
"(ב) לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף אלא אם כן יתקיים אחד מאלה:…

 (2) לאחר מות אחד מבני הזוג –

 (א) כל עוד לא חולק העיזבון – בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו יסתלק שלא לטובתו, לטובת ילדו או לטובת אחיו של המוריש, מכל מנה או מכל חלק בעיזבון שהוא אמור לקבל לפי הצוואה ההדדית של המצווה שמת;

 (ב) לאחר חלוקת העיזבון – בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לבטל את צוואתו ישיב את כל שירש לפי הצוואה ההדדית לעיזבון, ואם השבה בעין בלתי אפשרית או בלתי סבירה – ישיב את שווי המנה או החלק בעיזבון שירש;

 (ג) הוראות סעיף קטן (ב) יחולו אם אין בצוואות ההדדיות הוראה אחרת, ואולם הוראה השוללת לחלוטין את הזכות לבטל את הצוואה בחיי שני בני הזוג – בטלה."

לסיכום: האם ניתן לשנות צוואה הדדית לאחר פטירה?

שינוי או ביטול צוואה הדדית לאחר פטירת בן הזוג תתאפשר רק אם בן הזוג שנותר בחיים לא יירש את בן הזוג שנפטר.

כמה עולה צוואה הדדית:

לרוב, המחיר שיידרש כל אחד מבני הזוג לשלם הוא בסך של כ- 1,800 ש"ח + מע"מ. 

שכר הטרחה כולל את הפעולות הבאות: עורך הדין יערוך שיחה עם בני הזוג כדי להבין את הרצונות והדרישות שלהם, וינסח את הבקשות הייחודיות להם בשפה משפטית שתאפשר את הגשמת הרצונות שלהם לאחר פטירתם.

בעניין זה חשוב לציין כי בשוק קיים טווח רחב של מחירים ומומלץ שלא לשלם סכום כסף גבוה שאינו תואם את הנהוג בשוק ומצד שני מומלץ שלא לחפש את המחיר הזול ביותר שלרוב מעיד על איכות המוצר.

עורך דין לצוואות:

למשרדנו ניסיון בייצוג לקוחות בכל דיני הירושה ובפרט בצוואות, אם ברצונכם לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין צרו קשר בטלפון מס' 09-7665531 ותקבלו מענה מהיר ומקצועי מעורך דין.

 

שאלות ותשובות
המשרד נמצא בנתניה, ברחוב יהודה לוי במרכז העיר.
המשרד מקפיד על זמינות, שעות הפעילות של המשרד הן בין הימים א' – ה' בשעות 8:00 עד 20:00.

שינוי או ביטול צוואה הדדית לאחר פטירת בן הזוג תתאפשר רק אם בן הזוג שנותר בחיים לא יירש את בן הזוג שנפטר.

לרוב, המחיר שיידרש כל אחד מבני הזוג לשלם הוא בסך של כ- 1,800 ש"ח + מע"מ.

דניאל שגב - משרד עורכי דין בנתניה
עורך דין - דניאל שגב
עורך דין דניאל שגב, בוגר תואר ראשון במשפטים של האוניברסיטה העברית (בהצטיינות), בעל ניסיון רב בייצוג לקוחות בכל תחומי המומחיות של המשרד: עסקאות מכר יד שניה, רכישת דירה מקבלן, התחדשות עירונית, מיסוי מקרקעין, מסחרי, ליטיגציה (ייצוג בבתי משפט), צוואות וירושות וייפוי כח מתמשך.
מאמרים נוספים
קודם
הבא
שיחת ייעוץ ראשונית עם עורך דין ללא עלות